„Hanza” poleca: start nowego projektu.

Nasze koło rusza z nowym projektem. Raz w tygodniu będziemy prezentować na naszej stronie wyszukane i streszczone, ciekawe artykuły poruszające kwestie archeologiczne z zakresu naszych zainteresowań, a więc począwszy od epoki brązu (gł. kultury łużyckiej, poprzez epokę żelaza (ze znacznym naciskiem na materialne ślady wędrówki Gotów i Gepidów nad Bałtykiem oraz kultury zajmujące te tereny w okresie wpływów rzymskich) przez barwne wędrówki ludów aż po okres wczesnośredniowieczny (kulturę materialną Bałtów, Finów i Wikingów, Słowian w dobie powstawania państwowości i pierwszego starcia pogańskich bóstw z cywilizacją chrześcijańską) i późne średniowiecze z czasami nowożytnymi włącznie (rozwój handlu bałtyckiego i działalność naszej imienniczki, czyli Hanzy, historię państw leżących w basenie Bałtyku poprzez pryzmat archeologii). Cykl pod nazwą „Hanza poleca” rozpocznie się prezentacją dwóch tematów: „Legalny i nielegalny obrót zabytków – prezentacja platformy wymiany doświadczeń w dziedzinie zapobiegania przestępstwom przeciw dziedzictwu kulturowemu” oraz „Znalezisko z Salmee – najstarsze znane użycie żagli na Bałtyku”.

Zachęcamy do zapoznania się z abstraktami.

„Legalny i nielegalny obrót zabytków – prezentacja platformy wymiany doświadczeń w dziedzinie zapobiegania przestępstwom przeciw dziedzictwu kulturowemu”

Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd pochodzą zabytkowe przedmioty, które kupuje się dla ozdoby domu lub na prezent? Możliwe, że zdobiły one pałac, kościół lub cmentarz. Odkute ze ściany, ukradzione, znikają z naszej wspólnej przestrzeni, nie przyciągają turystów, a służą złodziejom do wzbogacania się – takimi słowy rozpoczyna się ulotka promująca platformę wymiany doświadczeń mającą na celu zlikwidowanie nielegalnego obrotu zabytkami. Projekt organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa (http://www.nid.pl), Kulturrad (Arts Council Norway www.norskkulturrad.no), Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku (http://www.cmm.pl/) i Riksantikvaren (http://www.ra.no/) ma na celu wymianę doświadczeń wśród ekspertów z zakresu dziedzictwa kulturowego z Polski i Norwegii.  Cała operacja jest wynikiem współpracy polsko-norweskiej w ramach „The Baltic Sea network”. Cytując założenia projektu ma on za zadanie usprawnić przepływ danych między specjalistami służb ochrony dziedzictwa kulturowego Polski i Norwegii w zakresie przeciwdziałania nielegalnemu obrotowi dobrami kultury oraz opracowanie wzorcowych, skutecznie zwalczających przemyt, metod gotowych do wdrożenia przez odpowiednie instytucje z Polski i Norwegii. Końcowym efektem projektu będzie publikacja, prezentująca efekty pracy grup roboczych oraz najciekawsze referaty wygłoszone podczas konferencji – przewidywany czas zakończenia to IV kwartał 2011 roku.

Więcej szczegółów:

http://www.stop-heritage-crime.org/

http://www.zabytek.pl

Autor: Paweł Lech

 „Znalezisko z Salmee – najstarsze znane ślady użycia żagli na Bałtyku”

Od 2008 roku prowadzone są badania nad wrakami statków wikińskich z Salmee. Przypadkowe znalezisko jest dziś jednym z najważniejszych odkryć archeologii estońskiej ostatniej dekady. Wraki znajdujące się 230 metrów od współczesnej linii brzegowej dostarczyły naukowcom niezwykle dużo nowych informacji na temat wczesnośredniowiecznej żeglugi. Kończące się badania potwierdziły, iż statki te posiadały kil – co z kolei prowadzi do wniosku, że używane były żagle. Wrak na którym pochowano 35 wojowników, to najstarszy znany przedstawiciel ożaglowanego okrętu w regionie Morza Bałtyckiego.

Prawdopodobnie żagle były używane na Morzu Północnym już około 700 roku n.e. Wrak z Salmee wykonany w technice zakładkowej (klinkierowej) pochodzi z około 750 roku n.e. i jest niewątpliwie najstarszym takim statkiem w regionie.

Więcej informacji:

http://news.err.ee/Culture/9a4572b9-637b-405b-9478-d821486d9608 – artykuł I

http://news.err.ee/culture/00225c4a-581e-4ee0-b87c-6fda799a5476 – artykuł II

http://en.wikipedia.org/wiki/Salme_ships – podstawowe podsumowanie wykopalisk i linki do tekstów estońskich

http://salmepaat.blogspot.com/ – blog poświęcony wykopaliskom

Autor: Paweł Lech

Reklamy

Informacje o SKN Hanza

Paweł Lech - opiekun strony www.sknhanza.wordpress.com
Galeria | Ten wpis został opublikowany w kategorii "Hanza" poleca, Artykuły i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „„Hanza” poleca: start nowego projektu.

  1. cekaemista pisze:

    Bardzo ciekawe !

  2. sknhanza pisze:

    Dziękujemy za zainteresowanie:) Niedługo nowa porcja informacji!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s