„Hanza” poleca: Kontakty między Gotlandią i płn. Polską we wczesnej epoce brązu

Kontakty między Gotlandią i płn. Polską we wczesnej epoce brązu

W roku akademickim 2010/2011 na Uniwersytecie Gotlandzkim powstała praca magisterska poddająca analizie możliwość kontaktów pomiędzy północnymi ziemiami Polski (od wybrzeża aż do Odry, Wisły i Warty/Noteci), a Gotlandią (największą z wysp bałtyckich) we wczesnej epoce brązu, ze szczególnym uwzględnieniem okresu I i II wg periodyzacji Monteliusa (tj. 1750 – 1300 BC).

Autorka, Dominika Koffel, zwraca w niej uwagę na niewielką ilość badań poświęconym poszukiwaniom śladów pośrednich lub bezpośrednich kontaktów poprzez Bałtyk w tej wczesnej fazie nowej epoki metalu. Swoje rozważania udostępnia szerszej publiczności w formie abstraktu pracy, dostępnej na stronie internetowej Anthrojournal (strona promująca teksty archeologiczne oraz antropologiczne napisane przez studentów i absolwentów). Można się w nim zapoznać z analizą zestawów grobowych oraz depozytów składających się z toporów i/lub szpil pastorałowatych, oraz możliwego związku pomiędzy dystrybucją artefaktów i obrządku pogrzebowego, a przemieszczaniem się grup ludzi przenoszących idee i wymieniających się dobrami. Do rozważań posłużyły znaleziska 51 grobów, 93 toporów oraz 29 szpil z terenów zarówno Polski jak i Gotlandii. Dane zostały poddane również analizie statystycznej. W ostatniej części pracy możemy zapoznać się z tabelami i sami zinterpretować dane. Ze względu na małą ilość miejsca autorka nie zamieściła opisów poszczególnych zabytków, jednak są one dostępne w pełnej wersji pracy. Dla zainteresowanych dodana jest również bibliografia, głównie w języku angielskim.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z tekstem:

http://anthrojournal.com/issue/october-2011/article/possibility-of-contacts-between-gotland-and-poland-in-the-early-bronze-age

Autor: Joanna Szarkowska

Reklamy

Informacje o Joanna Szarkowska

Studentka IV roku archeologii, oraz stażystka w Pracowni Dokumentacji i Zbiorów Instytutu Archeologii UW. Skarbnik SKN Hanza oraz były prezes SKN Hispania. Zainteresowana archeologią bałtyjską od późnego okresu wpływów rzymskich, aż po początki wczesnego średniowiecza, oraz wykorzystaniem metod geomorfologicznych i GISu w archeologii.
Galeria | Ten wpis został opublikowany w kategorii "Hanza" poleca, Artykuły i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s