„Hanza” poleca: Polska archeologia potrzebuje zmian

Polska archeologia potrzebuje zmian

Każdy archeolog, w tym również ten zajmujący się terenami nadbałtyckimi, podporządkowany jest regulacjom prawnym danego państwa. Wielokrotnie poruszano już na łamach czasopism – zarówno naukowych jak i popularnych – problemy polskiej archeologii. Wskazywano na różnorodne przyczyny zbyt wolnego rozwoju tej dziedziny badań oraz patologii, których stała się ona świadkiem w ostatnich latach.

Bartosz Jóźwiak

Temat ten został niedawno poruszony przez redakcję portalu archeolog.pl w rozmowie z dr. Bartoszem Jóźwiakiem, prezesem Unii Polityki Realnej, a zarazem archeologiem o wieloletnim doświadczeniu zawodowym. W wywiadzie przeprowadzonym przez Roberta Wita Wyrostkiewicza pan Jóźwiak podkreśla przede wszystkim anachronizm polskiego ustawodawstwa dotyczącego ochrony dziedzictwa narodowego. Nie sprzyja on bynajmniej przybliżeniu archeologii szerszym rzeszom społeczeństwa, głównie ze względu na „policyjno-represyjny charakter” służb konserwatorskich oraz ogromną ilość i niedoprecyzowanie  przepisów, a także niesprawiedliwość organizowanych przetargów. Innym wzmiankowanym przez polityka problemem jest słabe wykształcenie już na poziomie szkoły średniej i brak doświadczenia u młodych pracowników biur konserwatorskich, a ponadto „hermetyczność i anachroniczność środowiska”.

Rozmówca portalu wskazuje jednocześnie wiele prostych zabiegów, które mogłyby poprawić tę chorą sytuację, kiedy archeolodzy – zamiast wychodzić naprzeciw społeczeństwu i wspierać rzeczywiste działania konserwatorskie – zamykają się w swoim gronie, chroniąc wyłącznie własne interesy. Głównym elementem takich działań powinna być przede wszystkim zmiana myślenia całej grupy zawodowej na bardziej nowoczesne, marketingowe.

Wywiad wart polecenia każdemu zainteresowanemu tematem zarówno prawnych aspektów działań archeologicznych (również poszukiwaczy skarbów), jak i osobom poszukującym kolejnych punktów w dyskusji.

http://www.archeolog.pl/pl5/teksty342/polska_archeologia_potrzebuje_zmian

Reklamy

Informacje o shavril

Absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, założycielka SKN Hanza. Zainteresowana okresem wędrówek ludów i wczesnym średniowieczem, głównie w basenie Morza Bałtyckiego, a także zastosowaniem geodezji w archeologii. Ostatnio flirtuje z marketingiem w nadziei na znalezienie sposobu na reklamę polskich instytucji kultury, czego wynikiem jest włączenie się w działania AleMuzea!
Galeria | Ten wpis został opublikowany w kategorii "Hanza" poleca, Artykuły i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s