„Hanza poleca”: Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie – wystawa.

Niewiele instytucji kultury w Warszawie porusza tematykę związaną z archeologią. Lata świetności Państwowego Muzeum Archeologicznego dawno już minęły, a Muzeum Historyczne m.st. Warszawy i Muzeum Narodowe są zamknięte z powodu remontów. Dlatego nie lada gratką dla adeptów archeologii jest pojawienie się wystawy archeologiczno-konserwatorsko-historycznej w podziemiach Zamku Królewskiego. Nowa ekspozycja prezentuje losy królewskiej siedziby od II wojny światowej do symbolicznego zakończenia odbudowy, jakim było wciągnięcie warszawskiego Starego Miasta wraz z Zamkiem Królewskim na listę światowego dziedzictwa UNESCO (1980 rok).

Wystawa porusza wszystkie najważniejsze fakty z historii zamku. Postery i zdjęcia wraz z multimedialnymi projekcjami ukazują nam pożar i zniszczenia wywołane Kampanią Wrześniową, ostateczne zniszczenie obiektu w czasie powstania warszawskiego i jego wygląd po wyzwoleniu Warszawy. Dowiadujemy się, że ze zniszczeń przetrwały tylko piwnice, dolna część Wieży Grodzkiej oraz Arkady Kubickiego. Mamy też możliwość zapoznania się z licznymi projektami odbudowy oraz z ogromem pracy prof. Stanisława Lorentza i prof. Jan Bogusławskiego. Ekspozycja na temat najnowszej historii Zamku jest doskonałym uzupełnieniem historycznych wystaw stałych. Dodatkowym plusem jest też fakt, iż wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Szczegółowe informacja za http://www.zamek-krolewski.pl/ :

WYSTAWA DOSTĘPNA:

od wtorku do soboty w godz. 1000 – 1600;

niedziele w godz. 1100 – 1600.

poniedziałki – wystawa nieczynna

WSTĘP BEZPŁATNY

Autor: Paweł Lech

Reklamy

Informacje o Paweł Lech

Student IV roku archeologii w Instytucie Archeologii UW. Pracownik Centrum Nauki Kopernik. Opiekun strony SKN Hanza. Jego głównymi zainteresowaniami są archeologia średniowiecza i czasów nowożytnych ze szczególnym naciskiem na tradycję antyku i popularyzację. Poza archeologią interesuje się historią sztuki, podróżami i sportem.
Galeria | Ten wpis został opublikowany w kategorii "Hanza" poleca, Artykuły i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s