„Hanza” poleca: polscy wikingowie – czyli o początkach państwa Polan

Dziś w naszym cyklu prezentujemy artykuły popularnonaukowe poruszające tematykę początków organizacji państwa polskiego.  Na przestrzeni ostatnich dni temat ten doczekał się dwóch ciekawych prezentacji.

Pierwsze omówienie pojawiło się w National Geographic. Najnowsze wydanie znanego czasopisma podróżniczego, swoim głównym artykułem uczyniło polemikę na temat „polskich wikingów”. Saga o polskich wikingach – to artykuł poruszający problem pochodzenia Mieszka I. Autorzy odwołując się do badań archeologicznych, historycznych i genetycznych badają tezę na temat skandynawskiego pochodzenia pierwszego historycznego władcy Polski i jego drużyny. Czy rzeczywiście Mieszko I był wikińskim wodzem? O kim mówi dokument Dagome Iudex? I gdzie dziś możemy spotkać „polskich wikingów”? Tego wszystkiego dowiemy się z lutowego numeru National Geographic.

Doskonałym uzupełnieniem lektury artykułu będzie kolejny już odcinek magazynu historycznego „Spór o Polskę”. „Spór o Polskę” to magazyn zajmujący się oceną najważniejszych wydarzeń historycznych. Eksperci dyskutują na temat pozytywnych i negatywnych konsekwencji wybranych zjawisk. W ostatnim odcinku (z 22.02.2012) został omówiony temat początku państwowości polskiej. W programie Macieja Zakrockiego brali udział: prof. Roman Michałowski (Instytut Historyczny UW), prof. Władysław Duczko (Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora) i prof. Przemysław Urbańczyk (Instytut Archeologii i Etnologii PAN). Obecni w studiu eksperci konfrontowali ze sobą różne tezy początków organizacji struktur państwowych Polan. Analizowali również zjawiska, które pozwoliły scalić w jeden „polski” twór wiele słowiańskich związków plemiennych, które niewątpliwie zamieszkiwały ówczesne ziemie polskie. Zagadnienie zostało przedstawione z punktu widzenia archeologów i historyków, w formie klarownego zestawienia materiału archeologicznego ze źródłami pisanymi. Proste i zręczne pytania prowadzącego pozwalają przeprowadzić bardzo treściwą dyskusję i chociaż jest to tylko 30 minutowy program, stanowi on dobre odświeżenie i przypomnienie informacji na temat państwa pierwszych Piastów. Odcinek ten doskonale się wpisuje w ostatnie odświeżone rozważania na temat początków państwa polskiego.

Najbliższa emisja już 29.02.2012 o godzinie 11:30 – TVP Historia.

National Geographic:

http://www.national-geographic.pl/biezace-wydania/

Spór o historię:

http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/spor-o-historie/wideo/22022012-1130/6525914

Autor: Paweł Lech

Reklamy

Informacje o Paweł Lech

Student IV roku archeologii w Instytucie Archeologii UW. Pracownik Centrum Nauki Kopernik. Opiekun strony SKN Hanza. Jego głównymi zainteresowaniami są archeologia średniowiecza i czasów nowożytnych ze szczególnym naciskiem na tradycję antyku i popularyzację. Poza archeologią interesuje się historią sztuki, podróżami i sportem.
Galeria | Ten wpis został opublikowany w kategorii "Hanza" poleca i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „„Hanza” poleca: polscy wikingowie – czyli o początkach państwa Polan

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s