„Hanza” poleca: średniowieczne machiny oblężnicze

W dzisiejszej odsłonie chciałbym zaproponować wam wizytę na witrynie „Siege Studio”. „Siege Studio” jest to firma zajmująca się organizacją rekonstrukcji historycznych, jak sami to nazywają w „wielkim stylu”. W haśle tym nie ma ani odrobiny przechwałki, gdyż grupa ta zajmuje się budową maszyn oblężniczych. Chcąc umożliwić zwykłym zwiedzającym zapoznanie się z podstawą technik oblężniczych i z rolą średniowiecznej architektury obronnej, studio to przygotowało we współpracy z Muzeum Zamkowym w Malborku wystawę. Ekspozycję, którą można oglądać na malborskim podzamczu stanowią między innymi tarany, trebusze i onagery. Ich rozmach oraz realizm zachwyca nawet największych pasjonatów. Według przedstawicieli studia, jest to największa kolekcja w Europie. Jak mówi pan Bartosz Styszyński z „Siege Studio”: Na świecie znajduje się kilkanaście niewielkich kolekcji o wątpliwej wartości historycznej ze względu na technikę wykonania – większość we Francji, jedna w Anglii i jedna w Danii. Wszystkie te kolekcje ograniczone są do 3-4 machin, w znakomitej większości miotających. Tylko kolekcja we francuskim Cháteau de Tiffauges składa się z 8 egzemplarzy, a i tak są to egzemplarze dużo mniejsze. Cóż więcej trzeba powiedzieć, żeby zachęcić miłośników średniowiecza do wizyty w malborskim parku machin?

W swoim imieniu mogę już tylko dodać, że wspaniałym uzupełnieniem wystawy jest organizowany, corocznie festyn „Oblężenie Malborka”. Jeśli odwiedzimy zamek w weekend 19-22 lipca, będziemy mogli wziąć udział w prawdziwych średniowiecznych walkach.

Na stronie internetowej autorów projektu możemy dodatkowo zapoznać się ze szczegółowymi opisami rekonstruowanych machin.

Zakochać się w prastarej machinie:

http://www.rp.pl/artykul/666807.htm

Machiny oblężnicze „Siege Studio”:

http://www.zamekmalbork.pl/

Oblężenie Malborka:

http://www.oblezenie.zamek.malbork.pl/index.php

Oraz machina, którą zna nie jeden Hanzowicz:

http://www.um.czluchow.pl/artykuly/k1,79,pozyskane_srodki/k2,87,machina_obleznicza/

Reklamy

Informacje o Paweł Lech

Student IV roku archeologii w Instytucie Archeologii UW. Pracownik Centrum Nauki Kopernik. Opiekun strony SKN Hanza. Jego głównymi zainteresowaniami są archeologia średniowiecza i czasów nowożytnych ze szczególnym naciskiem na tradycję antyku i popularyzację. Poza archeologią interesuje się historią sztuki, podróżami i sportem.
Galeria | Ten wpis został opublikowany w kategorii "Hanza" poleca i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „„Hanza” poleca: średniowieczne machiny oblężnicze

  1. Marek K. pisze:

    Byłem rok temu w Malborku i widziałem na własne oczy, robi wrażenie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s