„Hanza” poleca: Mściszewice – nekropola kurhanowa na Kaszubach

Siedemnaście kolejnych zachowanych kurhanów w okolicach Mściszewic na Kaszubach przebadali naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Ekipa kierowana przez dr. Radosława Janiaka pracuje tam już od ponad trzech sezonów (2009, 2010 i 2011). Cmentarzysko to powstało prawdopodobnie w okresie aktywności ludności kultury łużyckiej w późnej epoce brązu. Użytkowane było także w okresie bytności na tych terenach kultury pomorskiej. Pierwszych ustaleń na jego temat dokonano już na początku XX wieku – pierwszym badaczem był Konrad Lakowitz. Dziś łódzcy archeolodzy zajmują się peryferiami nekropoli i małymi kurhanami na obrzeżach. Te mniejsze kurhany w odróżnieniu od badanych poprzednio znajdują się na granicy cmentarzyska ulokowanego wokół jeziora mściszewickiego.  Na podstawie analizy zabytków pozyskanych w trakcie wykopalisk archeolodzy wydatowali, pochodzenie grobów na okres halsztacki C (700-600 lat p.n.e.).  W żadnym z kurhanów nie odnaleziono śladów pochówku.

Nieobecność pochówków skłania badaczy do przypisania tym konstrukcjom funkcji symbolicznej. „Przypuszczać jedynie można, iż obszar zajęty przez te nietypowe kurhany, położony z dala od głównej koncentracji kurhanów wokół Jeziora Mściszewickiego, przeznaczony był właśnie na lokowanie konstrukcji pod względem formy zbliżonych do kurhanów, ale pozbawionych pochówków” – wnioskuje dr Janiak (PAP).

Kurhany mściszewickie są jedną z lokalnych atrakcji turystycznych stanowiącą część szlaku PTTK – Szlak KRĘGÓW KAMIENNYCH.

Artykuły PAP:
http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna&dep=388726&data=&lang=PL&_CheckSum=989884395

http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna&dep=372030&data=&lang=PL&_CheckSum=1594466356

Historia odkrycia kurhanów:

http://www.stwmsciszewice.pl/informacje/kurchany-z-msciszewic/

Szlak kręgów kamiennych:

http://www.pomorskie.pttk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=187&Itemid=67

Reklamy

Informacje o Paweł Lech

Student IV roku archeologii w Instytucie Archeologii UW. Pracownik Centrum Nauki Kopernik. Opiekun strony SKN Hanza. Jego głównymi zainteresowaniami są archeologia średniowiecza i czasów nowożytnych ze szczególnym naciskiem na tradycję antyku i popularyzację. Poza archeologią interesuje się historią sztuki, podróżami i sportem.
Galeria | Ten wpis został opublikowany w kategorii "Hanza" poleca i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s