„Hanza” poleca: Elbląskie muzeum zostanie zmodernizowane po zalaniu

W ciągu dwóch lat zostanie zmodernizowany budynek Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, zalany przed miesiącem wodą w wyniku awarii instalacji przeciwpożarowej. Placówka liczy na unijne dofinansowanie.

Jak poinformował w czwartek rzecznik elbląskiego muzeum Tomasz Gliniecki nie oszacowano jeszcze ostatecznej wartości szkód spowodowanych awarią, do której doszło w połowie lutego na poddaszu tzw. Podzamcza. Woda zalała wówczas pracownie, magazyny i sale wystawowe na wszystkich kondygnacjach, ucierpiała też część zgromadzonych tam obiektów muzealnych.

Budynek i zbiory były ubezpieczone, a likwidator szkód przekazał już placówce pierwszą część odszkodowania za tzw. straty bezsporne. Według muzealników żaden z eksponatów „nie został zniszczony bezpowrotnie”. Niektóre obrazy i zabytkowe meble wymagają jednak ponownej konserwacji.

Dyrekcja placówki przypomniała, że siedziba w Podzamczu – oddana do użytku w 1987 r. – od lat była obiektem przewidzianym do modernizacji, a awaria spowoduje jedynie przyspieszenie prac. Elbląskie muzeum razem z muzeum Brama Frydlandzka z Kaliningradu złożyło aplikację w programie transgranicznym Litwa-Polska-Rosja.

„Dostaliśmy oficjalną informację z sekretariatu technicznego tego programu, że jesteśmy na liście projektów do sfinansowania” – powiedziała dyrektor muzeum w Elblągu dr Maria Kasprzycka. Jak dodała, obie placówki spodziewają się 3,5 mln euro, z czego na modernizację Podzamcza zostanie przeznaczone ok. 2 mln euro.

Budynek Podzamcza jest obecnie osuszany, a wystawy przenoszone do pobliskiego tzw. Domu Rektora, który muzeum wynajęło po awarii. Ekspozycje będą gotowe do zwiedzania 19 maja, w czasie Nocy Muzeów. Zostaną wówczas pokazane skarby plemienia Gotów, odkryte w okolicach dzisiejszego Elbląga i ślady po słynnej osadzie Wikingów Truso oraz wystawa Elbląg w Hanzie, prezentująca czasy świetności tego portowego miasta.

Pieniądze na odtworzenie części wystaw muzeum ma otrzymać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Blisko 140 tys. zł zostanie przeznaczone na modernizację wystawy archeologicznej z hanzeatyckiego Starego Miasta oraz prezentacje dawnego rzemiosła elbląskiego i kolekcji ceramiki kadyńskiej.(PAP)

artykuły o modernizacji:

http://elblag.wm.pl/95669,Elblaskie-muzeum-otrzyma-miliony-euro-na-modernizacje-zalanego-budynku-Podzamcza.html

http://www.portel.pl/artykul.php3?i=56001

http://wyborcza.pl/1,91446,11351882,Elblag__Muzeum_zostanie_zmodernizowane_po_zalaniu.html

artykuł o zalaniu muzeum:

http://info.elblag.pl/5,24007,Woda-z-hydrantu-zalala-Muzeum-Trwa-ratowanie-pomieszczen-i-eksponatow.html

http://wyborcza.pl/1,91446,11140264,Elblag__Muzeum_zalane_po_awarii_instalacji_przeciwpozarowej.html

 ObrazekObrazekObrazek

Reklamy
Galeria | Ten wpis został opublikowany w kategorii "Hanza" poleca, Artykuły i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s