„Hanza” poleca: Wikingowie znów podbijają Edynburg!

Ich pierwsza inwazja na to miasto miała miejsce w połowie IX wieku i nadeszła z Danii. W XXI wieku, tym razem z terenów Szwecji, szykują się do nowych podbojów!

23-ego kwietnia br. National Museum of Scotland w Edynburgu ogłosiło planowane wystawy czasowe na rok 2013. Znalazła się wśród nich ciekawa, choć pod lekko „suchym” tytułem, wystawa „The Vikings”. Autorzy zapewniają, że będzie ona przedstawiała zupełnie nowe spojrzenie na ten niezmiennie fascynujący zarówno badaczy, jak i pasjonatów temat.

Artefakty z kolekcji dotyczącej wikingów w Historiska Museet (źródło: strona Historiska Museet)

Ponad 500 przedmiotów udostępnionych z kolekcji Historiska Museet w Sztokholmie ma ułatwić omówienie wszystkich aspektów życia codziennego dawnych wikingów, szczególnie podkreślając rolę handlu, rzemiosła, wojen oraz sfery rytuałów i wierzeń. Muzeum zapowiada, że wystawa ta, oparta na wynikach najnowszych badań, urozmaicona będzie licznymi artefaktami trudnymi do obejrzenia poza terenami Skandynawii. Wśród nich mają się znaleźć m.in. srebrny wisior z krucyfiksem, opisany jako „porażający” srebrny naszyjnik w kształcie bogini płodności Frei oraz złoto-brązowa fibula z granatem.

Szklane pionki do gry (żródło: strona Historiska Museet)

Wystawę można będzie obejrzeć National Museum of Scotland w dniach 1.02 – 26.05.2013.

Na postawie:
http://www.nms.ac.uk/about_us/about_us/press_office/press_releases/2012/major_exhibitions_announced.aspx

Warto też zajrzeć:
http://www.historiska.se/ – strona muzeum w Sztokholmie

Reklamy

Informacje o Joanna Szarkowska

Studentka IV roku archeologii, oraz stażystka w Pracowni Dokumentacji i Zbiorów Instytutu Archeologii UW. Skarbnik SKN Hanza oraz były prezes SKN Hispania. Zainteresowana archeologią bałtyjską od późnego okresu wpływów rzymskich, aż po początki wczesnego średniowiecza, oraz wykorzystaniem metod geomorfologicznych i GISu w archeologii.
Galeria | Ten wpis został opublikowany w kategorii "Hanza" poleca i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s