Cykl wykładów – Bałtyk na przestrzeni wieków:

16.I.2012 – podsumowanie drugiego wykładu

W poniedziałek, 16. stycznia 2012 miał miejsce kolejny referat z cyklu „Bałtyk na przestrzeni wieków” pod honorowym patronatem dyrektora Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Kazimierza Lewartowskiego.
Planowane wystąpienie dr Wojciecha Wróblewskiego z Instytutu Archeologii UW poświęcone kontaktom ludności strefy bałtyjskiej z przedstawicielami ziem skandynawskich we wczesnym średniowieczu, nie mogło niestety się odbyć z przyczyn losowych. Nie oznacza to jednak, że spotkania zaniechano. Z pomocą przybył opiekun naszego koła – dr Tomasz Nowakiewicz (a wraz z nim jego małżonka, dr Aleksandra Rzeszotarska-Nowakiewicz i najstarszy syn, Barnaba), który wygłosił referat poświęcony badaniom w Czaszkowie, gm. Piecki.
Aby wynagrodzić wszystkim przybyłym nagłą zmianę tematu, dr Nowakiewicz zaprezentował wyjątkowo bogate i ciekawe materiały z stanowiska ofiarnego odkrytego na terenie osuszonego jeziora. Słuchacze byli pierwszymi osobami, które zobaczyły zabytki w stanie tuż po ich konserwacji i usłyszeli najnowsze interpretacje, a także mieli okazję zapoznać się z fascynującymi analogiami z obszaru niemal całej Europy.
Referatu wysłuchało 29 studentów zarówno z Instytutu Archeologii UW (licznie reprezentowanych przez studentów pierwszego roku) i innych jednostek UW, a także Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Liczymy, że kolejny referat  (23.02.2012) zaszczyci swoją obecnością jeszcze liczniejsza grupa słuchaczy. Jego temat ma dotyczyć wczesnośredniowiecznych emporiów handlowych, a wygłosi go dr Mateusz Bogucki (Instytut Archeologii i Etnologii PAN). Szczegółowe Informacje już wkrótce. Serdecznie zapraszamy!

Autor: Grzegorz Czopowicz

19.XII.2011 – podsumowanie pierwszego wykładu

Dwunastego grudnia w poniedziałek o godzinie 17.30 miał miejsce pierwszy referat z cyklu wykładów „Bałtyk na przestrzeni wieków”. Wystąpienia te odbywają się pod honorowym patronatem dyrektora Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Pana Profesora Kazimierza Lewartowskiego.

Inauguracyjny referat wygłosiła Pani doktor Anna Bitner-Wróblewska z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Wystąpienie było zatytułowane: „Kontakty Bałtów ze Skandynawami w pierwszych wiekach n.e.”. Wykład ten wywołał niezwykłe poruszenie wśród zainteresowanych, czego efektem była długa i pasjonująca dyskusja. Dyskusja ciągnąca się już nawet po zakończeniu części oficjalnej, w kuluarach w trakcie poczęstunku.

Wystąpienia wysłuchało 42 studentów. Pokaźną grupę stanowili słuchacze Instytutu Archeologii UW (licznie reprezentowani przez żaków z pierwszego roku). Dodatkowo miłym akcentem była obecność niewielkiej grupy studentów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Mamy nadzieję, że na kolejnym referacie (11 stycznia 2012) będzie obecna jeszcze większa grupa słuchaczy. Wierzymy też, iż wystąpienie dr Wojciecha Wróblewskiego dotyczącego kontaktów ziem bałtyjskich ze Skandynawią we wczesnym średniowieczu wzbudzi równie ciekawą dyskusję.

Autor – Zarząd SKN Hanza

8.XII.2o11 – Informacje o pierwszym wykładzie

Już 12. grudnia 2011 (poniedziałek) o godzinie 17.30 w Instytucie Archeologii UW (w sali 2.10) wygłosi swój referat pt. „Kontakty Bałtów ze Skandynawami w pierwszych wiekach n.e.” doktor Anna Bitner-Wróblewska z Państwowego Muzeum Archeologicznego.
Referat będzie dotyczył czasów, kiedy Cesarstwo Rzymskie władało praktycznie całym światem antycznym, a jego wpływy sięgały Litwy, Gruzji, a nawet Cejlonu! Podczas referatu usłyszymy między innymi o wymianie handlowej pomiędzy ziemiami bałtyjskimi (Mazury, Sambia, Litwa i Łotwa) a Skandynawią.

Natomiast w środę 11. stycznia 2012 będzie miał miejsce referat doktora Wojciecha Wróblewskiego, wicedyrektora Instytutu Archeologii UW, pt: „Kontakty mieszkańców ziem bałtyjskich ze Skandynawią we wczesnym średniowieczu”. Wydawałoby się, iż jest to temat identyczny z wystąpieniem grudniowym… Nic bardziej mylnego! Czasy wczesnego średniowiecza (VI – XI w.) to okres formowania się państw europejskich, a co najważniejsze, są to czasy wypraw wojenno-handlowych wikingów. Jak wyglądały relacje Bałtów z wikingami? Walczyli ze sobą czy może żyli w zgodzie?

W kolejnych miesiącach odbędą się kolejne referaty m.in o emporiach handlowych we wczesnym średniowieczu, wrakach okrętów w zatokach bałtyckich i o późnośredniowiecznych portach…

Chcemy, aby te referaty Was zainteresowały, więc jeśli macie jakiekolwiek życzenia, piszcie maile, a postaramy się dopasować program wykładów do Waszych oczekiwań!

Autor: Kamil Stokłosa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s